July 9-11, 2021

champions

MIDSUMMER CLASSIC

8U

Howland TIGERS
River Valley RENEGAD

CHAMPIONS

RUNNERS-UP

10U

Howland TIGERS
Jefferson City ELITE

CHAMPIONS

RUNNERS-UP

12U

Ohio BOMBERS
Pennsylvania PLAYMAKERS

*Rainout*
(DNF)

14U

Force OHIO
Millcreek BASEBALL CLUB (PA)

*Rainout*
(DNF)

June 4-6, 2021

champions

CLASH in the CORNFIELD

10U

Ohio GLACIERS (Struharik)
Ohio GLACIERS (Malaska)

CHAMPIONS

RUNNERS-UP

12U

Steel Valley KINGFISH (Leach)
Steel Valley KINGFISH (Tarajack)

RUNNERS-UP

CHAMPIONS

14U

McKean FIREFROGS
Erie STEELHEADS

CHAMPIONS

RUNNERS-UP

champions

2021 May Mashup

May 14 - 16, 2021

8U

Shenango Valley Ironmen
New Castle STORM

CHAMPIONS

RUNNERS-UP

12U

New Castle STORM
Diamond DAWGS (Gold)

CHAMPIONS

RUNNERS-UP

2021 King Of Spring

champions

8U

New Castle STORM (PICCIRILLO)
Ohio GLACIERS

CHAMPIONS

RUNNERS-UP

10U

Ohio GLACIERS (STRUHARIK)

Ohio GLACIERS (MALASKA)

RUNNERS-UP

CHAMPIONS

12U

Steel City MAULERS

Jefferson City ELITE

RUNNERS-UP

CHAMPIONS

14U

Jefferson City ELITE

Akadema NATURALS

CHAMPIONS

RUNNERS-UP

BACK TO SCHOOL

2020

showdown

The Back To School Showdown  with a BANG! 31 teams traveled from 4 states to take part in the Showdown. Congrats to the winners of the 8U, 10U, 12U, & 14U age brackets, as well as all those who competed!

8U Champs:  Ohio Glaciers
8U Champs: Ohio Glaciers

press to zoom
10U Champs:  Moon Tigers
10U Champs: Moon Tigers

press to zoom
14U Champs:  Mercer Warhawks
14U Champs: Mercer Warhawks

press to zoom
8U Champs:  Ohio Glaciers
8U Champs: Ohio Glaciers

press to zoom
1/4

8U

CHAMPIONS:     OHIO GLACIERS

RUNNERS-UP:    SHENANGO IRONMEN

CHAMPIONS:      MOON TIGERS

RUNNERS-UP:    OHIO BOMBERS

10U

12U

CHAMPIONS:     GARRETT TIMBER RATTLERS

RUNNERS-UP:    SHARPSVILLE CRUSH

14U

CHAMPIONS:      MERCER WARHAWKS

RUNNERS-UP:    ASTRO FALCONS

CORNFIELD

CLASH IN THE

2020

The 1st Annual Clash In The Cornfield at McCune Park in Canfield, OH was a HIT! While the weather was not on our side, we managed to fight through it and gave all 31 teams the opportunity to play their games.  Teams from Ohio and Pennsylvania came to battle it out in the 8U-14U brackets. Here are the Champions:

8U

CHAMPIONS:     Beaver Valley Red

RUNNERS-UP:    Beaver Valley Gray

10U

CHAMPIONS:      Steel Valley Kingfish

RUNNERS-UP:    Ohio Glaciers (Ziegler)

12U

CHAMPIONS:     Kinzua Sluggers

RUNNERS-UP:    PA Rockhounds

14U

CHAMPIONS:      Mercer Warhawks

RUNNERS-UP:    Roth Bros. (Cheeks)